Stał się tanią alternatywą dla klasycznych cystern oraz beczek. Flexitank to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie dla firm, które zajmują się transportem chemikaliów oraz płynów z branży spożywczej. Pozwala znacząco ograniczyć koszty, a do tego jest przyjazny środowisku. Sprawdźmy, czym właściwie jest flexitank.
Co to jest flexitank? Definicja
Swoim wyglądem przypomina duży balon, jednak zamiast gazem wypełniany jest cieczą. Flexitank to pojemnik, który umieszcza się w standardowym kontenerze – 20’DV – a następnie wypełnia dowolnym, ale neutralnym płynem. Dzięki niemu możliwy jest bezpieczny i wygodny przewóz ładunków płynnych. Flexitank może mieć bowiem pojemność nawet 24 000 litrów.
Zbiorniki napełniane są od góry, a także od dołu – w zależności od konkretnej budowy flexitanku. Niektóre modele służą również do samego przechowywania płynów, choć w większości wykorzystuje się je w transporcie morskim kontenerowym oraz drogowym.
Wykorzystanie do budowy trwałych i elastycznych materiałów, takich jak termoplastyczny poliuretan czy polietylen LDPE, sprawiają, że pojemnik pozwala na bezpieczny transport płynów, na każde odległości.
Zalety flexitanków – dlaczego warto?
Flexitanki cieszą się coraz większą popularnością w branży logistycznej. I nie dzieje się tak bez powodu. Te nadmuchiwane i elastycznej pojemniki przynoszą wiele korzyści obu stronom – zarówno przedsiębiorcom, jak i firmom logistycznym i spedycyjnym. O czym konkretnie mowa?
Flexitanki pozwalają:
- zmniejszyć koszt transportu płynów: pojemnik doskonale dopasowuje się do kontenera 20’DV, co sprawia, że w całości wykorzystujemy przestrzeń ładunkową;
- uniknąć kosztów związanych z czyszczeniem kontenera, a także kosztów obejmujących gospodarkę odpadami;
- wygodnie transportować dowolne, inne niż niebezpieczne, płyny;
- wpływać pozytywnie na środowisko: dzięki flexitankom zmniejsza się emisja dwutlenku węgla do atmosfery, a dodatkowo można je w 100% poddać procesowi recyklingu.
Należy jednak pamiętać, że do używania flexitanków potrzebny jest szczegółowo sprawdzony kontener. Musi on być pozbawiony wszelkich pyłów, uszkodzeń ścian czy ostrych krawędzi, które mogą uszkodzić flexitanka. Konieczne jest również wyłożenie całego kontenera papierem – w celu dodatkowego zabezpieczenia ładunku.
Co można przewozić w flexitanku?
Pojemnik przeznaczony jest do przewożenia cieczy innych niż niebezpieczne. Sprawdzi się zarówno w branży spożywczej, jak i przemysłowej czy energetycznej. Flexitankiem przewieziemy:
- płynne artykuły spożywcze (soki owocowe, koncentraty oraz wodę);
- alkohole (piwo, wino);
- oleje;
- paliwa;
- tusze drukarskie;
- farby i kleje;
- wszelkiego rodzaju detergenty;
Montaż flexitanku w kontenerze i jego wypełnienie zajmuje około 30 minut. Sam ładunek zaś wpompowuje się do pojemnika przy pomocy wężyka podłączonego do zaworu w pojemniku.