Jest popularniejszy niż transport lotniczy. Fracht morski do USA to optymalne rozwiązanie nawet w przypadku przesyłek ponadgabarytowych. Można nim przewozić wszystko, również towary wymagające specjalnych warunków transportu.
Co przewozić i w jaki sposób?
Zapotrzebowanie na polskie towary w Stanach Zjednoczonych rośnie. USA plasuje się na 9 miejscu jeśli chodzi o miejsca, do których eksportujemy różnego rodzaju produkty. A eksportować można praktycznie wszystko, tj.:
- drobnicę, głównie artykuły spożywcze (mięsa, sery), alkohole, kosmetyki, sprzęt komputerowy;
- przesyłki pełnogabarytowe, np. meble, samochody;
- towar ponadgabarytowy, w tym specjalistyczne maszyny.
Towary mogą być transportowane drogą morską do USA z Polski (port w Gdyni) lub z Niemczech (port w Bremerhaven). Przy konieczności przewozu towarów ze środka Polski konieczny będzie transport intermodalny. Warto również zwrócić uwagę na port końcowy. Czas transportu na wschodnie wybrzeże będzie krótszy niż ten na drugą stronę kontynentu.
Sam transport morski do USA jest dość długi i trwa około miesiąca, w zależności od miejsca docelowego.
Zalety i wady transportu morskiego do USA
Na uwagę zasługuje bezpieczeństwo oraz uniwersalność. W kontenerach, cysternach czy chłodniach można przewozić nawet towary wymagające niskich temperatur czy te wrażliwe na wilgoć. Nie musisz również martwić się o wielkość swojej przesyłki. Transport morski do USA umożliwia przewiezienie nawet towarów ponadgabarytowych – a wszystko dzięki dużej ładowności statków ULCV, Ultra Large Container Vessel.
To tania forma transportu w porównaniu do transportu lotniczego. Jest jednak od niego znacznie wolniejsza. Szczególną uwagę zwrócić należy też na skomplikowany system podatkowy w USA.
Ile kosztuje transport do USA morski?
Cena transportu jest uzależniona od wielu czynników, w tym od wielkości ładunku, jego wagi i ilości, rodzaju kontenera czy odległości. Wielu spedytorów oferuje darmowe wyceny oraz orientacyjne cenniki. Zawsze jednak firma spedycyjna dba o komfort swoich klientów i dobiera najbardziej optymalne czasowo i kosztowo formy transportu.
Do samych kosztów przewozu kontenerem należy również doliczyć:
- opłaty celne (można ich uniknąć, gdy wartość towaru jest mniejsza niż 800 USD);
- podatki (zależne od stanu, do którego chcemy transportować towary).
Czasem do transportu morskiego doliczyć należy też koszt transportu lądowego w Polsce bezpośrednio do portu.
Transport morski do USA a wymogi prawne
Skomplikowany system podatkowy to nie jedyne utrudnienie w transporcie do USA. Towary muszą spełniać wymogi obowiązujące w tym kraju. I tak, w przypadku leków czy kosmetyków konieczna jest rejestracja w FDA, a w przypadku elektroniki deklaracja FCC informująca o bezpieczeństwie danego urządzenia.
W Dalton Logistic większość rzeczy zrobimy za Ciebie. Doradzamy w zakresie doboru transportu, organizujemy odprawy celne, pomagamy przygotować towar, a także odpowiadamy za reprezentację fiskalną w portach. Potrzebujesz pomocy w transporcie do USA? Skontaktuj się z nami.