Branża TSL nieustannie się rozwija, dzięki temu dostępność towarów z najdalszych miejsc na świecie, już nikogo szczególnie nie dziwi. Co ciekawe, to właśnie drogi morskie otworzyły ogromne możliwości dla międzynarodowego handlu wartościowymi dobrami. Warto podkreślić, że zdecydowana większość towarów, które są współcześnie podmiotem handlu międzynarodowego, jest transportowana z pomocą statków po drogach morskich. Od pierwszych statków wykorzystywanych tysiące lat temu, infrastruktura zdecydowanie wyewoluowała i wyspecjalizowała się, pozwalając na realizację transportu nawet najtrudniejszych ładunków, ogromnych elementów maszyn i budowli, ale także substancji o różnych stanach skupienia.
Transport morski – zalety
Spedycja morska z pewnością należy do najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Fracht morski umożliwia przewożenie ogromnych ilości towaru jednocześnie, największe masowce maja ładowność nawet do około 200 tysięcy ton. Duża pojemność przekłada się na to, że cenowo wykorzystanie frachtu morskiego, należy do najbardziej opłacalnych rozwiązań transportowych na arenie międzynarodowej.
Do jednej z głównych zalet spedycji morskiej należy jej ogromna wszechstronność pod względem możliwości przewozu różnego typu ładunków. Specjalistyczne masowce pozwalają na transport surowców suchych, ciekłych, a nawet gazu. Transport kontenerów morskich otwiera, z kolei możliwości do skorzystania z takiej usługi, przez mniejszych przedsiębiorców wybierających przesyłki pełnokontenerowe lub drobnicowe.
Statki sprawiają, że bez większego problemu przewożone są ładunki ponadgabarytowe i ponadnormatywne. Wykorzystanie specjalnych typów kontenerów i platform daje możliwość na załadowanie, nawet najbardziej wymagających wyjątkowej ostrożności konstrukcji, maszyn, pojazdów itp.
Linie żeglugi obejmują cały świat, drogi morskie w swoim zasięgu mają najdalsze zakątki świata, do których nie ma możliwości dostania się innym środkiem transportu.
Dla każdego przewozu kluczowe są aspekty bezpieczeństwa, a drogi morskie, obok dróg powietrznych, zapewniają jego wysoki poziom. Przesyłki morskie objęte są przez rygorystyczne regulacje prawne, ładunki każdorazowo muszą być odpowiednio przygotowane i zabezpieczone na czas żeglugi oraz pobytu w porcie.
Transport morski – wady
Nie można zapominać, że żegluga ma swoje ograniczenia prędkościowe. Statki należą niestety do najwolniejszych środków transportu. Jednak są one planowane zgodnie z restrykcyjnym harmonogramem i można planować je na długo przed planowanym opuszczeniem portu. Mimo wszystko, nie są one dedykowane dla nadań ekspresowych, które muszą jak najszybciej znaleźć się w miejscu docelowym. Choć dla produktów szybko psujących się istnieją rozwiązania na pokładach statków, chłodniowce wykorzystuje się do relokacji np. kwiatów czy cytrusów, które dojrzewają w trakcie podróży.
Silny wiatr, ulewne opady, sztormy i wynikające z nich wysokie fale, są w stanie pokrzyżować plany i zaburzyć dokładnie opracowany harmonogram. Silnie niekorzystne warunki atmosferyczne są największym zagrożeniem dla terminowości dostaw z pomocą frachtu morskiego. Niesprzyjająca aura jest w stanie zablokować nawet ekspresowe formy dostawy drogami powietrznymi, samoloty niestety są jeszcze bardziej na nie podatne.
Transport morski – kiedy warto wybrać ten rodzaj transportu?
Transport drogą morską jest najbardziej opłacalny, kiedy chcemy przewieźć produkty masowo lub planujemy dostawę sztuk ciężkich, ponadgabartowych, ponadnormatywnych, których wymiary, czy ciężar przekraczają nośność standardowych kontenerów. Z takich rozwiązań korzystają producenci, hurtownie, duże firmy, ale też mniejsi przedsiębiorcy. Spedycja morska jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego nadania, które nie musi zostać dostarczone ekspresowo. Małe firmy, których zlecenia nie obejmują ładowności standardowych kontenerów morskich korzystają z transportu drobnicowego, w którym wspólnie wypełnia się przestrzeń jednego kontenera w wraz z innymi nadawcami. Jeśli zależy nam na bezpiecznym i niezawodnym środku transportu na trasie międzynarodowej na pewno warto rozważyć spedycję morską.