To najczęściej wykorzystywana forma przewozu towarów w branży logistycznej i spedycyjnej. Pozwala na dostosowanie wielkości dostaw pod konkretne potrzeby klienta. Jej popularność wzrosła dzięki rozwojowi rynku e-commerce. Czym jest ładunek drobnicowy? Jak go transportować? Poznajmy zalety i wady tego sposobu wysyłki towarów.
Co to jest transport drobnicowy? Definicja
Transport drobnicowy polega na przewożeniu towarów, które nie są w stanie same zapełnić całego kontenera. Pojedyncze przesyłki konsolidowane są ze sobą w ładunek pełnokontenerowy i w ten sposób przewożone do odbiorców.
Ten sposób wysyłki produktów dotyczy towarów o niewielkich gabarytach, stosunkowo małej wadze i różnych kształtach. Widoczne jest także duże rozproszenie nadawców i odbiorców towarów, które mieszczą się w jednym kontenerze, co wpływa na wydłużenie czasu transportu i większą szczegółowość w planowaniu logistycznym.
Ładunek drobnicowy to bardzo popularna forma transportu morskiego i kolejowego, która charakteryzuje się:
- niskim kosztem;
- możliwością dostosowania wielkości ładunku do potrzeb danego klienta;
- elastycznym czasem dostawy;
- większą efektywnością ekonomiczną, tj. przewozem towarów do różnych odbiorców z tego samego regionu w jednym kontenerze.
Warto jednak zwrócić uwagę, że transport drobnicowy często wiąże się z niepełnym wykorzystaniem kontenera, a także znacznie wydłuża czas transportu. Poza tym istnieje ryzyko wystąpienia błędu oraz uszkodzenia przesyłki – w sposób mechaniczny, chemiczny czy biologiczny.
Rodzaje ładunków drobnicowych
Najczęściej ładunki drobnicowe wysyłane są w opakowaniach zbiorczych – workach, beczkach, skrzyniach czy koszach. To one chronią produkty przed uszkodzeniami oraz ułatwiają rozpoznanie ich w trakcie przewozu. Towary mogą być także pakowane pojedynczo, a następnie łączone ze sobą w trakcie przeładunku – poprzez paletowanie lub wiązanie.
Dodajmy, że niektóre towary, wymagające szczególnych warunków przewozu, nie mogą być wysyłane w formie drobnicy. Są to:
- żywe rośliny i zwierzęta;
- towary o wysokiej wartości: papiery wartościowe oraz wyroby jubilerskie;
- produkty o krótkim terminie ważności;
- farmaceutyki;
- materiały wybuchowe.
Jak wygląda transport ładunków drobnicowych?
Transport ładunków drobnicowych wymaga szczegółowego planowania oraz dużej liczby zaangażowanych w proces podmiotów. Z reguły towar odbierany jest od poszczególnych odbiorców lokalnych, a następnie przewożony do pierwszego punktu przewozowego. To tam odbywa się sortowanie ładunków pod względem terminu dostawy, ich wielkości czy kierunku, w którym jadą. Całość wędruje do magazynu centralnego, w którym znów następuje przeładunek. Od tego momentu towary wysyłane są do magazynu centralnego w miejscu docelowym, np. w innym kraju.
Gdy tam dotrą, rozpoczyna się proces odwrotny. W magazynie centralnym następuje przeładunek ładunków, które wędrują do kilku różnych magazynów lokalnych i dopiero stamtąd do odbiorcy docelowego.